تماس با مرکز پشتیبانی : 02144562055 - 02144532305
ثبت سفارش تعمیر

آموزش نصب پنل کدینگ Coding تکنما Taknama

شرکت تک نما Taknama یکی از برندهای ساخت ایران میباشد که در زمینه طراحی و تولید درب بازکن های صوتی و تصویری دیجیتال فعالیت می کند در سال 1385 اولین سری از محصولات خود که یکی از آن ها در بازکن تصویری رنگی دیجیتال تک نما می باشد را به بازار عرضه کرد. شرکت کوماکس سرویس نمایندگی خدمات نصب و تعمیرات آیفون تصویری تکنما Taknama در کلیه مناطق تهران (غرب - شرق - شمال - جنوب) به صورت خدمات در محل مشتریان محترم در کمترین زمان و گارانتی کتبی ، انجام خدمات عیب یابی توسط تکنسین های آموزش دیده و متخصص شرکتی با دستگاه های بروز و قطعات فابریک شرکتی جهت ثبت ادرس و اعلام خرابی سیستم خود با شماره های شرکت تماس بگیرید.

قابلیت های آیفون های تصویری دیجیتال تک نما:

 • منوی کاملاً فارسی
 • قابل تجهز به سیستم اینترکام
 • قابلیت ارتباط مستقیم با نگهبان
 • امکان انتقال زنگ یا transfer
 • قابلیت ضبط اتوماتیک تصویر دوربین در مدل حافظه دار
 • امکان مشاهده 2 دوربین
 • امکان تنظیم نوع زنگ
 • قابلیت باز کردن درب عابر رو
 • توانایی باز و بسته نمودن درب پارکینگ
 • قابلیت بی صدا یا حالت استراحت
 • امکان خاموش کردن سیستم

نصب این مدل آیفون تصویری بسیار متفاوت تر از سایر مدل های آیفون تصویری میباشد و بهتر است بگوییم طراحی اختصاصی دارد، ما سعی داریم برای شما دوستان گرامی آموزش نصب و سیم کشی آیفون تصویری تک نما را آموزش دهیم.

برای نصب آیفون تصویری تکنما Tknama نیاز است 6 مرحله را بررسی و کنترل کنید تا از آسیب به سیستم و یا امکان نصب محصول در ساختمان اطمینان کامل را بدست بیاورید، این 6 مرحله شامل شناسایی دقیق نوع درب بازکن، نوع سیم کشی ساختمان، نصب آیفون تصویری، نصب پنل زنگ ساختمان، اتصال جریان برق به درون مدار های سیستم و تست نهایی سیستم میباشد.

 1. شناسایی نوع آیفون تصویری

  در مرحله اول مشخص کردن درب بازکن نصب شده در ساختمان است تا با اگاهی کامل آیفون تصویری جدید را خریداری کنید، آیفون تصویری تکنما Taknama با توجه به سیستم اختصاصی سیم کشی خود تعویض صد در صدی سیم کشی ساختمان باید انجام شود.

 2. نوع سیم کشی ساختمان برای نصب آیفون تصویری Taknama

  مهمترین اصل در نصب آیفون تصویری شناخت سیم کشی ساختمان میباشد، تا پس از نصب آیفون تصویری سیستم شما دارای کیفیت صدای واضح و تصویر شفاف و رنگی باشد، اگر سیم کشی ساختمان شما برای سیستم های صوتی و یا آیفون های سیاه سفید قدیمی میباشد بهتر است برای بالابردن کیفیت سیستم سیم کشی ساختمان را تعویض کنید. سیم کشی آیفون تصویری با کمک کابل های 06 انجام می گیرد آیفون تصویری تکنما Taknama برای انتقال تصویر خود از کابل 5 زوج استفاده کرده است که این کابل از پنل تا مانیتوها باید متصل شود.

 3. نصب آیفون تصویری Taknama

  پس از اتمام سیم کشی ساختمان و انتقال کابل پنج زوج از واحد به پنل و متصل شدن به شبکه باید به نصب جریان برق از منبع انرژی پرداخته و شروع به انجام فعالیت هایی همچون باز کردن درب ساختمان و پارکینگ، نمایش تصویر پنل زنگ یا دوربین مدار بسته و پاسخگویی به مراجعه کنندگان بپردازد.

 4. نصب پنل آیفون تصویری Taknama

  پس از نصب سیم کشی و اتصال مانیتورها حالا نوبت به نصب پنل زنگ ورودی ساختمان میرسد و شما باید سیم های ارتباطی مانیتور - منبع ولتاژ و درب بازکن را نصب کنید.

 5. تست نهایی

  پس از اتمام مراحل بالا و نصب سیستم حالا نیاز دارید که سیستم را به صورت کلی تست و بررسی کنید تا از نظر ارتباط صوتی و تصویری بدون مشکل باشد.

آموزش نصب آیفون تصویری تکنما Taknama

رنگ بندی سیم ها و کارکرد هر کدام از آنها

رنگ بندی سیمهای آیفون تصویری تکنما Taknama با توجه به استانداردهایی که در این حوزه باید رعایت شود تشابه زیادی به دیگر برندها دارد و وظایفی مانند انتقال صدا و تصویر ، درب بازکن و زنگ را دارد.
سیم رنگ قرمز :   این سیم برای انتقال صدا در آیفون تصویری تکنما Taknama مورد استفاده قرار میگیرد.
سیم رنگ آبی :    به عنوان منفی در آیفون تصویری تکنما Taknama استفاده میشود .
سیم رنگ زرد :     به عنوان مثبت دستگاه آیفون تصویری تکنما Taknama مورد استفاده است.
سیم رنگ سفید : به عنوان انتقال تصویر در مانیتور تکنما Taknama مورد استفاده قرار میگیرد.

کد گذاری آیفون تصویری

یکی از مهم ترین و اولین گام ها در نصب آیفون تصویری تکنما Taknama نحوه کد گذاری آن است که در صورت انجام ندادن و اشتباه انجام دادن سیستم دچار خطا میشود.

در آیفون تصویری تکنما Taknama مدل 64N کد دادن باید قبل از نصب ولتاژ کلید TRANSFER را نگه داشته و بعد ولتاژ را متصل کنیدبعد از روشن شدن مانیتور گزینه DEFINE NUMBER نمایش داده میشود سپس با استفاده از کلید های + و - شماره واحد مورد نظر انتخاب کرده و سه ثانیه منتظر میشوید تا ذخیره شود. کد نگهبان پیش فرض در این سری مدل ها 64 میباشد که اگر تغییر پیدا کند باید این مراحل را برای تمام مانیتورها انجام دهید.

در آیفون تصویری تکنما Taknama مدل های D هنگام اولین اتصال آیفون به برق اتومات وارد بخش کد گذاری میشوید در صورت نیاز به تغییر کد کلید ارتباط با نگهبانی را به مدت 10 ثانیه نگه دارید با به کارگیری کلید نگهبانی و درب بازکن واحد مورد نظر را ست کنید و با فشردن کلید دوربین مداربسته به تایید کدهای نگهبانی و واحدها بپردازید و جهت ذخیره یک بار برق آیفون تصویری رنگی را قطع و وصل کنید. لازم به ذکر است کد پیش فرض نگهبان در این مدل 255 میباشد.

نصب آیفون تصویری تکنما Taknama

نصب آیفون تصویری تکنما Taknama سری 64N

در این مدل نمایشگر آیفون تصویری تکنما Taknama هشت ترمینال که با حروف A تا H نام گذاری شده است که تنها از ترمینالهای A-B-C-D-E-F استفاده میشود، در اولین مرحله قبل از وصل کردن ولتاژ ترمینالهای A-B-E-F پنل ورودی ساختمان را به هر تعداد مانیتور که داریم متصل میکنیم، در مرحله بعدی ترمینال های VIDEO + و VIDEO – پنل را به VIDEO + و VIDEO – مانیتور وصل میکنیم. توجه داشته باشید در صورت اتصال در هر نقطه در سیستم باید محل اتصال لحیم کاری شود و سپس از ترانس 24 ولت تکنما دو رشته سیم + و - به ورودی های C و D متصل کنید و از خروجی C پنل به دیگر آیفون تصویری ها سیم کشی میکنید.

نصب آیفون تصویری تکنما Taknama مدل های 256،D،C

مدلهای C و D آیفون تصویری تکنما Taknama دارای نصب مشابه میباشد و ما در یک مقاله به آموزش آن میپردازیم ، ترمینالهایی که در این مدلها میبینیم GND | D2 | D1 | L2 | L1 | +VIDEO1 | -VIDEO1 | SHILD1 میباشد. در مرحله اول باید ترمینال های GND_D2_D1_L2_L1 پنل آیفون تصویری تکنما Taknama را به ترمینال های هم نام در مانیتور وصل کنید. در مرحله بعدی دو رشته سیم +VIDEO و VIDEO- به ورودی همه مانیتورهای آیفون تصویری نصب میشود. خروجی SHILD در پنل و مانیتور آیفون تصویری حتما باید مورد استفاده قرار گیرد تا تمامی نویزها در هنگام نمایش تصاویر از بین برود. در صورت نیاز به دریافت تصاویر از دوربین مداربسته و پنل دوم خروجی های +VIDEO2 و –VIDEO2 وجود دارد که از کابل های RG59 و کواکسیال پشتیبانی میکند.

نصب آیفون تصویری تکنما Taknama مدل E

این مدل مانیتور آیفون تصویری تکنما Taknama به صورت بدون هدست تولید شده است و طراحی آن نسبت به بقیه مدلها جدیدتر میباشد . آیفون تصویری تکنما Taknama در مدل های E از همان ترمینال های آموزش داده شده در بخش قبل استفاده میکنند ولی در بعضی موارد تفاوت هایی مانند عدم نیاز به اتصال ورودی و خروجی های ترمینال GND پنل است، این مانیتور دارای دو خروجی به دوربین مداربسته و یا پنل ورودی ساختمان و استفاده از منبع ولتاژ جداگانه برای مانیتورها و پنل آیفون تصویری تکنما در مدل های E43 هر 10 مانیتور آیفون یک منبع ولتاژ و در مدل های E70 هر پنج مانیتور آیفون یک منبع ولتاژ باید نصب شود.

آموزش نصب آیفون تصویری کدینگ تکنما

نحوه نصب و سیم کشی آیفون تصویری تکنما Taknama با دو پنل زنگ

در بعضی ساختمانها که دارای چند درب ورودی میباشند و نیاز به استفاده از چند پنل برای ارتباط با واحد و بازکردن درب ساختمان میباشد در این صورت طریقه سیم کشی آیفون کمی متفاوت می شود، چرا که لازم است از قطعه ای به نام سوئیچر برای برقراری ارتباط بین مانیتورها و پنل ها کمک گرفته شود نصب این مدل مشابه روش نصب سیم کشی آیفون تصویری با دو مانیتور داخلی است با این تفاوت که حالا باید سیم های مشترک دو مانیتور داخل واحدها را ابتدا به سوئیچر وارد کرده و سپس از آنجا دو خروجی به دو پنل جلوی درب ساختمان وصل شود.

نحوه سیم کشی آیفون تصویری تک نما Taknama با یک پنل و دو مانیتور

اگر شما از یک پنل آیفون تصویری برای ارتباط به دو مانیتور آیفون تصویری استفاده میکنید باید مراحل زیر را برای نصب انجام دهید :

 1. به تمامی مانیتورها از طریق ترمینال سه تایی برق را وصل میکنیم.
 2. پنج رشته سیم L1، L2، D1، D2 و GDN را به صورت مشترک یا سری به مانیتورهای اول و دوم در ساختمان اتصال دهید. 
 3. برای برقراری تصویر در مانیتورهای آیفون تصویری تکنما Taknama سه رشته سیم دیگر را به ترمینال های VIDEO1+ ، VIDEO1 – و SHIELD1 به صورت سری به مانتیورها وصل کنید.
 4. برای ارتباط بین مانتیورها و پنل خارج از ساختمان پنج رشته سیم صدا را به همراه سه رشته سیم تصویر به صورت سری پنل اتصال دهید.
 5. برای نصب حافظه در آیفون تصویری تکنما Taknama کافیست تمامی سیم ها را به ورودی کارت حافظه متصل کرده و خروجی کارت حافظه را به پنل وصل کنید.

طریقه سیم کشی جک پارکینگ به مانیتور آیفون تصویری تکنما Taknama

برای اتصال آیفون تصویری تکنما Taknama به  جک پارکینگ باید ترمینال های PARKING.SIG+ و PARKING.SIG- پنل و درب پارکینگ را به یکدیگر اتصال دهید. این روش مختص جکهای محک است و برای سایر جک ها از ماژول درب پارکینگ استفاده شود.

فعال‌سازی دزدگیر پنل آیفون تصویری تکنما Taknama

برای نصب دزدگیر آیفون تصویری تکنما Taknama باید ترمینال های Alarm1 و Alarm2 را به اسپیکر آژیر وصل نمایید.


دیگر مقالات آیفون تصویری تکنما :

آموزش کد دادن آیفون تصویری تکنما Taknama

عیب یابی آیفون تصویری تکنما Taknama آموزش تعمیرات

کد امنیتی رفرش
 • مژگان فرخنده
  یک ماه پیش
  دستگاه d43 بهتر است یا c70 آقای مهندس
  پاسخ : جفتش خوبه ولی c70 تصویرش بزرگتره
 • شعبان فخرزاد
  2 ماه پیش
  کددهی d70 رو هم توضیح بدین شرکت محترم
  پاسخ : حتما در مقاله های بعدی توضیحات داده میشود
 • حامد پورنظر
  5 ماه پیش
  عالی بود ممنونم از خدمات شرکت شما